مدیریت انرژی - سامانه های روشنایی

     
 

مصرف انرژی برای روشنایی                                                          بازگشت        

مصرف انرزی برای روشنایی از مهمترین موارد مصرف انرزی در ساختمان ها می باشد. تیم طراحی  شرکت سوربن کیش برای طراحی بازار بهکیش شامل آقایان مهندس احسان الماسی ، مهندس علی ضابطیان ، مهندس وحید درویشیان ، مهندس علیرضا تهرانی و امیررضا جوادی و  جناب اقای علیرضا الماسی ( نماینده مدیریت) با توجه به اهمیت این موضوع اقدام به شناسایی آلترناتیو های مختلف نموده  و نتایج مطابق جدول ذیل جمع آوری شد.

نوع لامپ

طول عمر ساعت

راندمان نوری Lum/Watt

بخار جیوه پرفشار

20000

60-35

بخار سدیم پرفشار

25000

130-60

لامپهای التهابی

1000

15-10

LED & COB

50000

75-180

لامپ کم مصرف

8000

65-45

با توجه به موارد و داده ها در جدول فوق  تیم طراحی بین سه انتخاب استفاده از لامپ های کم مصرف برای روشنایی عمومی در ساختمان بهکیش و لامپ کم مصرف و بخار سدیم پر فشار اقدام به بررسی نمود.

طول عمرلامپ های مختلف ، ایزو 50001

ملاحظات در نظر گرفته شده  برای مقایسه و انتخاب تجهیزات رو شنایی عبارت بودند از

1-      راندمان مصرف انرژی

2-      میزان نور دهی

3-      یکنواختی نور

4-      طول عمر

5-      افت نوری

6-      گرمای تابشی

7-      ملاحظات معماری و زیبایی شناختی و تنوع فریم های موجود در بازار

8-      شعاع نور تحت پوشش

9-      موارد زیست محیطی و ایمنی

 

با توجه به موارد ذیل لامپ های COB  و SMD انتخاب شد.

لامپ های COB  و SMD از همان فن آوری که در لامپ های LED استفاده می شوند بهره می جویند و از همان خانواده هستند اما دارای بهره وری بالاتر انرژی می باشند و از تکنولوژی جدیدتری استفاده می کنند.

داده ها در مورد مزیت های لامپ های COB  و SMD

به طور کلی انتخاب لامپ های COB  و SMDدر بازار بهکیش با توجه به داده های ذیل صورت گرفت.

راندمان مصرف

راندمان مصرف COB  و SMD دو و نیم برابر لامپ های کم مصرف و نزدیک دو برابر لامپ های بخار سدیم می باشد لذا از برتری قابل توجهی نسبت به انها برخوردار است.

میزان نور دهی

میزان نوردهی لامپ های COB  و SMD لامپ ها نسبت به لامپ کم مصرف و لامپ بخار سدیم بیشتر می باشد که در جدول فوق مشحص است.

یکنواختی نور

لامپ های بخار سدیم از یکنواختی نور بیشتری نسبت به لامپ های COB  و SMD و یا کم مصرف برخوردارند  بهترین یکنواختی نور مربوط به لامپ متال می باشد که متاسفانه کمترین راندمان انرزی را دارا می باشد.

طول عمر

 حداکثر عمر لامپ های COB  و SMD حدود دو برابر لامپ بخار سدیم و 8 برابر لامپ کم مصرف می باشد.

افت نوری

میزان افت نوری در لامپ بخار سدیم و کم مصرف تقریبا دو برابر لامپ های COB  و SMD می باشد.

گرمای تابشی

گرمای تابشی COB  و SMD بسیار ناچیز می باشد اما گرمای تابشی لامپ سدیم بسیار بالا بوده و پرت حرارتی بالایی را دارد  این مسئله  در کیش اهمیت فوق العلاده ای دارد.

ملاحظات معماری و زیبایی شناختی

فرم های موجود برای لامپ های کم مصرف و یا بخار سدیم ظاهر مناسبی ندارد و از توع بسیار پایینی بر خوردار است لامپ های COB  و SMD دارای تنوع بیشتری از نظر شکل و فرم بوده و ظاهر مدرنتری به ساختمان می دهد.

شعاع نوری

زاویه تابش در لامپ های خانواده LED  نسبت به سایر لامپ ها پایین تر می باشد در لامپ های COB  و  SMD سعی به رفع این نقیصه شده اما هنوز با وضع مطلوب فاصله دارد. این مسئله باعث می شود که تعداد شعله به نسبت سایر لامپ ها افزایش یابد.

.

 

با توجه به موارد فوق تیم طراحی و مدیریت انرژی شرکت سوربن کیش  تصمیم گرفت از لامپ های SMD و COB در بازار بهکیش استفاده کند اما این موضوع باعث تحمیل هزینه سنگینی در مرحله ساخت  به شرح ذیل می شود:

1-      تعداد شعله مورد نیاز برای لامپ های COB و SMD حدود 7 برابر لامپ های بخار سدیم و 4 برابر لامپ های کم مصرف می باشد.

2-      هزینه اجرای هر شعله  انواع لامپ ( از نظر دستمزد) تفاوت چندانی با هم ندارد ولی با توجه به تعداد بسیار بیشتر لامپ های  ال ای دی هزینه اجرا به طور متوسط 5 برابر افزایش می یابد.

3-      با توجه به تعداد بیشتر لامپ های SMD و COB ناچار به استفاده از تعداد بیشتری اکسسوری مانند ( سیم ، کلید، جعبه تقسیم و..) می باشیم.

 

با توجه  به نوع لامپ و تجهیزات انتخاب شده هزینه استفاده از لامپ های SMD و COB در عملیات  ساخت حدود 4 برابر استفاده از لامپ های کم مصرف  و یا بخار سدیم می باشد.

 بر اساس فرمول های اقتصاد مهندسی این هزینه طی مدت سیزده ماه از محل صرفه جویی انرژی حاصله به خریداران برگشت داده می شود.

 ازسوی دیگر عمر بسیار بالای این لامپ ها باعث می شود در بلند مدت هزینه های عمومی ساختمان جهت نگهداری و تعمیرات سیستم های روشنایی بطور چشم گیری نسبت بقیه انواع لامپ ها کمتر باشد.

متاسفانه در ساخت و ساز اکثر سازندگان به دلیل در نظر گرفتن سود خود همیشه گزینه ارزان تر را در ساخت وساز انتخاب می کنند ولی با توجه به احساس مسئولیت سازندگان در بازار بهکیش نسبت به خریداران و استفاده کنندگان  بهترین گزینه انتخاب شد و منافع ملی فدای سود کوتاه مدت نگردید.

 

 

روشنایی بیرون ساختمان

تیم مدیریت انرژی شرکت سوربن کیش برای روشنایی بیرون ساختمان استفاده از چراغ های شارژ شونده با انرژی خورشیدی مورد بررسی قرار گرفت ولی به دلایل ذیل این انتخاب رد شد:

1-      با توجه به شدت تابش چراغ های شارژ شونده با استفاده از انرژی خورشید به تعداد زیادی از آنها برای تامین روشنایی محوطه احتیاج است.

2-      عمر مفید باطری و فتوسل های این چراغ ها حدود 2 سال است که زمان زیادی نیست.

3-      هیچ کدام از سازندگان و نمایندگان آنها زمان گارانتی بیش از یکسال را قبول نکرد.

4-      با توجه به محدود بودن ظرفیت باطری و مقدار شارژ نگهداشته شده امکان استفاده در تمام طول شب از آنها وجود ندارد.

5-      هزینه نگهداری و تعمیرات این نوع چراغ ها با توجه به روش آنالیز تعویض در اقتصاد مهندسی جوابگوی صرفه جویی انرژی نمی باشد و استفاده از این چراغ ها اقتصادی نیست.

لذا تیم طراحی تصمیم گرفت تا توسعه و بهبود تکنولوژی مورد استفاده در این نوع چراغ ها از آنها در بازار بهکیش استفاده نکند.

اما با توجه به دستور جناب آقای مهندس علیرضا الماسی نماینده مدیریت شرکت سوبن کیش استفاده از چراغ های خورشیدی ( فتوسلی ) بطور کامل از دستور کار  خارج نشد و مقرر شد در صورت شناسایی آلترناتیو مناسب مجددا موضوع بررسی شود.

ایزو 50001 , iso 50001 , logo certificate 

خط مبنای انرژی در بازار بهکیش

تیم مدیریت انرژی پروژه بازار بهکیش متشکل از مدیران شرکت سوربن کیش ، کارشناسان شرکت های نوژان صنعت مرو (مشاور تاسیسات) ، شرکت آرت (مشاور معماری)، پویندگان ایمنی و کیفیت (مشاور مدیریت انرژی) بر اساس مدل شبیه سازی شده مصرف مدیریت انرژی به  اقدام به محاسبه انرژی الکتریکی مصرفی کل بازار بهکیش نمود بر اساس اطلاعات از نرم افزار مدیریت انرژی سابا مصرف انرژی برای روشنایی در حالت پیک مصرف حدود 53%  کمتر از نرم مصرف برای برای واحد های استاندارد می باشد .

برای مصرف نرمال این خط مبنا حدود 36% کمتر از حد استاندارد مصرف انرژی برای واحدهای تجاری می باشد.

 

ملاحظات طراحی ظرفیت های مصرف انرژی الکتریکی در بازار بهکیش

با وجود انجام محاسبات و اثبات علمی کمتر بودن میزان مصرف انرژی الکتریکی برای روشنایی با توجه به انتخاب صورت گرفته  نسبت به حد استاندارد مصرف و چشم انداز بالا رفتن راندمان لامپ های مصرف انرژی در آینده و در نظر گرفتن عمر ساختمان حدود یکصد سال ، مدیران شرکت سوربن کیش به پیشنهاد مشاوران ( تیم مدیریت انرژی) تصمیم گرفتند در طراحی برای انتخاب زیرساخت ها مانند سیم کشی و انتخاب ملزمات مربوطه و اکسسری ها ... به منظور کاهش خطرات و داشتن یک دید بلند مدت، مبنا پیک مصرف استاندارد ( نه آنچه با توجه به انتخاب های موجود ایجاد شده ) در نظر گرفته شده  با ظریب 300% بیش از حالت حداکثر در نظر گرفته شود.

به عبارت دیگر انتخاب اکسسری ها و طراحی حدود 6 برابر حد اکثر مصرف برآوردی می باشد.

این موضوع باعث افزایش هزینه احداث زیرساخت های الکتریکی بازار بهکیش شده اما هزینه انجام شده برای اکسسری ها با توجه به کاهش تلفات انرژی و عمر مفید بیشتر بر اساس محاسبات اقتصاد مهندسی با نرخ بهره 20% طی  یازده ماه در زمان بهره برداری برگشت می شود .

 

 

 

CopyRight 2012 , Soorbon.ir ,  All rights reserved    Designed By : S.Badkobeh