مدیریت انرژی - معماری

     
 

ملاحظات طراحی معماری در بازار بهکیش برای بهینه سازی مصرف انرژی                           بازگشت           

شرکت سوربن کیش برای طراحی و ساخت بازار بهکیش بر اساس خط مشی خود با در نظر گرفتن عمر اقتصادی 100 ساله با توجه به استاندارد های روز جهان اقدام نمود .

به منظور بهینه سازی مصرف انرژی در بازار بهکیش شرکت سوربن کیش با تشکیل تیم مدیریت انرژی مرکب از شرکت های مشاور و پیمانکار و با استفاده از دانش روز جهان در زمینه ساخت و بهره برداری ساختمان های تجاری اقدام به شناسایی فاکتور های تاثیر گذار نموده و موارد لازم را در طراحی و اجرا مطابق آیین نامه های مقررات ملی ساختمان لحاظ نموده صورتجلسات و سوابق فنی، محاسباتی و مدل سازی نرم افزاری همگی در شرکت موجود است.

در طراحی معماری الزامات مبحث 19 مقررات ملی ساختمان برای بهینه سازی مصرف انرژی به طور کامل توسط شرکت مشاور آرت رعایت شد و اجرای آن بوسیله شرکت سوربن کیش به انجام رسید.

الف) موقعیت زمین

 با توجه به موقعیت زمین جهت گیری ساختمان نسبت به نور خورشید به گونه ای است که در فصول گرم سال کمترین سطح آفتابگیر را داشته باشد و در سایه برج مجاور قرار می گیرد.

ب)پنجره ها

 بر اساس محاسبات انجام شده با نرم افزارهای شبیه ساز  Energy plus   و نرم افزار BCS 19  ، گذاشتن پنجره در ساختمان باعث افزایش دمای درون ساختمان در فصول گرم (حدود 9 ماه از سال) شده که این مسئله باعث افزایش مصرف سیستم های خنک کننده به بیش از67% نسبت به حالتی که پنجره وجود نداشته باشد می گردد.

در نمودار ذیل تغییر بار حرارتی ساختمان با توجه به تغییر سطح پنجره ها با توجه به نرم افزار شبیه ساز نمایش داده شده است در این نمودار شیشه های معمولی با شیشه های تک جداره با شیشه کم تابش دو جداره مقایسه شده است.

 

با توجه به این موضوع تیم طراحی تصمیم گرفت که اقدام به حذف پنجره های ساختمان نماید. و فقط در آخرین طبقه ساختمان از پنجره استفاده کند.

از سوی دیگر حذف پنجره ها باعث نیاز بیشتر به استفاده از انرژی الکتریکی برای روشنایی ساختمان می شود، اما تجربه در ساختمان های مشابه در جزیره نشان داده عملاً با توجه به تابش نور خورشید در روز به ساختمان واحدها ناچار به کشیدن پرده و استفاده از لامپ برای روشنایی می باشند بررسی مصرف چند ساختمان اداری و تجاری در جزیره نشان داد تفاوت محسوسی بین میزان انرژی مصرفی جهت روشنایی در ساختمان های دارای پنجره و بدون پنجره وجود ندارد. با این وصف با استفاده از  لامپ های کم مصرف برای انرژی روشنائی در ساعات روز حداکثر باعث افزایش 36% مصرفی انرژی الکتریکی در ساختمان میگردد اما در صورت استفاده از لامپ LED  افزایش مصرف انرژی الکتریکی حدود 14% می باشد.

تیم طراحی تعداد محدودی پنجره در طراحی برای موارد اضطراری در نظر گرفت اما مقرر شد پنجره موجود  به صورت دو جداره مطابق الزامات مبحث 19 ساختمان طراحی شود.

ج) جدار خارجی و دیوارها

تابش نور خورشید بر روی دیوارهای خارجی باعث بالارفتن در جه حرارت در ساختمان می شود این موضوع بویژه در مناطق جنوبی کشور یکی از مواردی است که باعث افزایش میزان مصرف انرژی برای سرمایش می گردد.طراحان ساختمان به  این منظور از دو روش استفاده کرده اند.

 

 

1.       در قسمت هایی از نمای خارجی ساختمان از جنس کامپوزیت در نظر گرفته شد، که با استفاده از یک فرم فلزی از جدار اصلی ساختمان (دیوار خارجی)  فاصله داشته، لذا در صورت تابش نور مستقیم خورشید از گرم شدن دیوارها تا حدود 40% جلوگیری می نماید. با توجه به برآورد انجام شده با استفاده از نرم افزار  energy plusاین موضوع باعث کاهش 18% در مصرف انرژی به منظور سرمایش ساختمان می گردد.

2.       جنس دیوارها

مصالح بکار رفته برای ساخت دیوارها بلوک لیکا در نظر گرفته شد، که اگر چه هزینه استفاده از بلوک لیکا نسبت به سایرمصالح برای دیوار حداقل 16% بیشتر می باشد اما با توجه به موارد ذیل علیرغم هزینه بیشتر طراحان و سازندگان جهت کاهش مصرف انرژی تصمیم به استفاده از بلوک لیکا برای دیوار گرفتند.

 

به این منظور این محصول از بهترین سازنده این نوع مصالح در کشور،  شرکت لیکا بوده که دارای :

1.       نشان استاندارد برای بلوک وپوکه صنعتی از سازمان استاندارد

2.       گواهینامه فنی محصول برای بلوک های 20،15،10،8 از مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن

3.       پروانه تحقیق و توسعه از وزارت صنایع

4.       آزمایشگاه همکار اداره استاندارد

که علیرغم  قیمت بالاتر آن نسبت به سایر سازندگان تاًمین شد.

 

د) طبقه آخر

 برای آخرین طبقه با توجه به نوع کاربری آن مقرر شد اقدامات ذیل به عمل بیاید.

1-     برای پنجره های تعبیه شده از سایه بان استفاده شود این موضوع باعث می شود تلفات انرژی سرمایشی حداقل به میزان 30 درصد می گردد.

2-     پنجره ها از نوع دوجداره بر اساس الزامات مبحث 19 طراحی و اجرا شود.

3-     پرفیل پنجره ها از نوع (Thermal break profile) انتخاب شد تا حداقل تلفات گرمایی را داشته باشد.

شرکت سوربن کیش با کمک خداوند متعال و تلاش اعضای مجموعه در حال حاضر در حال امکان سنجی و تعریف پروژه های دیگری نیز می باشد که در آینده ای نزدیک مشخصات این پروژه ها به اطلاع علاقه مندان خواهد رسید.

 

 

 

CopyRight 2012 , Soorbon.ir ,  All rights reserved    Designed By : S.Badkobeh